Jak być mamą i dbać o siebie?

Jak być mamą i dbać o siebie?

Pomimo gorączkowego harmonogramu, nadal musisz dbać o siebie. Dobra mama zachowuje równowagę między opieką nad dziećmi a zaspokajaniem własnych potrzeb. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z codziennym stresem:

Zrobienie kroku w tył

Ustalenie granic i zrobienie kroku w tył to kluczowe aspekty Twoich relacji z mamą. Jeśli nadmiernie angażujesz mamę w swoje życie, może ona zacząć wywierać na ciebie nadmierną presję i zacząć oferować stały wkład. Jeśli tak się dzieje, czas porozmawiać z nią o tym i dać jej znać, że potrzebujesz przerwy. Jeśli będzie się upierać, rozważ poproszenie jej również o przerwę.

Zrobienie przerwy

Kiedy jesteś mamą, jesteś superbohaterką o wielu twarzach. Jesteś menedżerem, rzecznikiem, nauczycielem, osobą rozwiązującą problemy, czytającą w myślach, zarabiającą pieniądze, terapeutą i osobistym sprzedawcą. Rola ta wymaga energii, cierpliwości, zrozumienia i dużej ilości przewidywania. Czasami potrzebujesz przerwy. Nawet jeśli czujesz się winna, że robisz sobie przerwę, przeżyjesz ją.

Mając przerwę, pomożesz sobie lepiej radzić z codzienną harówką macierzyństwa. Oderwanie się od dziecka może być trudne, zwłaszcza jeśli czujesz się całkowicie wyczerpany. Robienie rzeczy, które sprawiają ci przyjemność, pomaga poradzić sobie z tymi uczuciami. I tak jak w tradycyjnej pracy, macierzyństwo wymaga czasu i energii, a twój umysł i ciało potrzebują przerwy od czasu do czasu. Więc zrób sobie przerwę, zrób coś, co lubisz, i pozwól sobie naładować.

Czasami przerwa jest dobrą rzeczą dla ciebie i twojej rodziny. Stres dbania o swoje dzieci i dom dostanie się do Ciebie. Jest to również dobre dla twojego współmałżonka. On lub ona będzie w stanie zdać sobie sprawę z napięcia na ciebie i twoją rodzinę. A przerwa przypomni ci, że nie jesteś sam. Jeśli jesteś stay-at-home mama, to będzie szczególnie korzystne.

Przerwa jest bardzo ważne dla mamy, która chce pozostać sane. Mamy potrzebują czasu dla siebie. Zatrudnianie dostawcy usług opieki nad dziećmi nie zawsze jest opcją. Ale nadal można znaleźć sposób, aby dać sobie przerwę. Porozmawiaj ze swoim najbliższym otoczeniem o swoich potrzebach i zapytaj, czy byliby chętni do pomocy. Poświęcając czas wolny dzieciom, zauważysz różnicę w swoim nastroju, zdolności radzenia sobie z dziećmi i spojrzeniu na życie.

Komunikacja z dzieckiem

Komunikując się z dzieckiem, staraj się skupić na słuchaniu go, unikając chęci poprawiania jego gramatyki czy ortografii. Dzieci uczą się dobrych umiejętności komunikacyjnych obserwując swoich rodziców i ich ton głosu. Postaraj się, aby Twoje dziecko czuło się wysłuchane, używając jego imienia i zadając mu pytania o jego uczucia. Będzie ono bardziej skłonne do pozytywnej reakcji na Twoje słowa zachęty i pochwały. Staraj się też, by były one krótkie i słodkie. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje czasu do namysłu, zanim do niego przemówisz, więc upewnij się, że priorytetem jest zwrócenie uwagi.

Dzieci chcą usłyszeć twoje wsparcie, a nie korektę. Unikaj mówienia negatywnym tonem głosu. Jeśli nie możesz się zorientować, co dziecko próbuje powiedzieć, po prostu powtórz to, co twoim zdaniem próbuje ci powiedzieć. Jeśli jesteś zmęczony, trudniej jest być dobrym słuchaczem, ale mimo to warto spróbować. To pomoże Twojemu dziecku poczuć się wysłuchanym i pomoże Ci dowiedzieć się więcej o nich.

Używanie jasnego tonu głosu i używanie właściwych słów są niezbędne do budowania dobrej komunikacji. Dzieci mają krótki czas koncentracji uwagi, więc używaj odpowiedniego języka. Pamiętaj też, aby skupić się na omawianym temacie. Silna więź z rodzicem pomoże Ci poradzić sobie z wyzwaniami, które mogą pojawić się w życiu Twojego dziecka. Poświęć więc czas na praktykowanie dobrej komunikacji. To pomoże Ci stworzyć pozytywną relację z dzieckiem.

Aktywne słuchanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę komunikacji z dzieckiem. Słuchanie słów i uczuć dziecka to doskonały sposób na zbudowanie silnej więzi z dzieckiem. Pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje czuć się kochane i akceptowane. Pozytywne informacje zwrotne pomogą Twojemu dziecku zwrócić uwagę i mniej walczyć. Najlepszym sposobem na pokazanie dziecku, że interesujesz się jego potrzebami, jest wysłuchanie całej siebie, zamiast tylko tego, co negatywne.

Uzyskanie pomocy

Uzyskanie pomocy jako mama może być trudne, zwłaszcza w dobie internetu. Wiele kobiet czuje, że ich dzieci są ich wyłączną odpowiedzialnością i nie czują się komfortowo prosząc o pomoc. Z drugiej strony, niektóre matki rzeczywiście chcą pomocy, ale niechętnie o nią proszą, ponieważ nie ufają członkom swojej rodziny, że wykonają dobrą robotę. Oto trzy powody, dla których warto poprosić o pomoc:

Proszenie o pomoc nie czyni cię nieudacznikiem, a przyniesie korzyści całej rodzinie. Proszenie o pomoc jest formą miłości własnej. Proszenie o pomoc sprawi, że będziesz lepszą matką, a to sprawi, że twoja rodzina będzie zdrowsza. Prosząc o pomoc, będziesz mogła również uzyskać pomoc w innych aspektach macierzyństwa. To również sprawi, że poczujesz się lepiej o sobie, co ostatecznie przyniesie korzyści twoim dzieciom i twojej rodzinie.

Choć proszenie o pomoc jest często niewygodne, konieczne jest, aby mama nauczyła się być wygodna z proszeniem o pomoc. Im więcej pomocy otrzyma, tym bardziej pewna siebie się stanie. W końcu może wykorzystać ten czas dla siebie. Dodatkowo może nauczyć się ufać osobie, która w przeszłości oferowała pomoc. Często kobiety niechętnie proszą o pomoc, ponieważ czują się zakłopotane lub wstydzą się prosić o pomoc. Należy jednak pamiętać, że prosząc o pomoc, należy poświęcić czas dla siebie i upewnić się, że jest się w kontakcie ze swoim wnętrzem.

Kiedy prosisz o pomoc, upewnij się, że grasz do mocnych stron osób, które prosisz. Spróbuj zaprosić przyjaciela lub krewnego, aby pomógł ci z dziećmi, podczas gdy ty jesteś w pracy lub w szkole. Troskliwy i współczujący przyjaciel będzie bardziej niż szczęśliwy, aby pomóc. Jeśli nie czujesz się komfortowo prosząc o pomoc, zrób listę ludzi, których znasz, którzy mogą ci pomóc. Ważne jest, aby znaleźć kogoś, kto może dać ci trochę dodatkowego czasu lub pieniędzy.

Pracowanie przez mindsets, które cię powstrzymują

Jeśli chcesz być lepszą matką, pracuj przez swoje mindsets. Twoje przekonania na temat swoich umiejętności i zdolności określają, jak reagujesz na różne okoliczności w swoim życiu. Według dr Carol Dweck, istnieją dwa główne sposoby myślenia: wzrostowy i stały. Nastawienie na rozwój postrzega porażkę jako wyzwanie do poprawy, a nastawienie stałe wierzy, że urodziłeś się z określonymi umiejętnościami. Najlepszym sposobem na przerwanie tego cyklu jest skupienie się na rozpoznawaniu swoich mocnych stron.

Jeśli jesteś mamą, która zmaga się z nastawieniem „dobra mama”, nie jesteś sama. Ten sposób myślenia jest przyczyną wielu złych zachowań rodzicielskich. Przepracowanie go jest niezbędne, jeśli chcesz wyjść ze swojej skorupy i stać się lepszym rodzicem. Ta książka uczy cię prostych technik przekształcania twojego sposobu myślenia, upoważniając cię do rozpoznania tego, co cię powstrzymuje, i wybierania myśli, które są dla ciebie prawdziwe.

Umysł wzrostu pomaga ci się rozwijać, akceptując to, że nie zawsze będziesz przybijać zadanie jako pierwszy. Uczysz się ze swoich wysiłków i błędów i próbujesz ponownie. Czasami możesz popełnić błąd, ale taplanie się w poczuciu winy tylko ustawi cię z powrotem dalej. Podejmij wysiłek, aby ocenić swoje decyzje i wybory. A potem spróbuj czegoś nowego. W ten sposób będziesz się ciągle doskonalić. Możesz zacząć budować silne fundamenty dla swojej przyszłości.

Aby poprawić swoje macierzyństwo, musisz skupić się na pielęgnowaniu swojego wewnętrznego ja. W przeważającej części oznacza to przypomnienie sobie, kim byłaś, zanim zostałaś matką. Robiąc to, sprawisz, że twoje dzieci będą szczęśliwe, a twoje życie bardziej spełnione. Ważne jest, aby pamiętać, że masz prawo do wyboru własnej ścieżki. Będziesz musiała poświęcić się w krótkim okresie, ale jest to konieczne, jeśli chcesz, aby twoja kariera rozkwitła.

Dodaj komentarz