Bajki o miłości

Bajki o miłości

Jeśli szukasz wprowadzenia do bajek, to trafiłeś we właściwe miejsce. Bajki są znane z fabuł opartych na charakterach i obserwacji na temat miłości i romansu. Ten artykuł przedstawia trzy główne rodzaje bajek i ich bohaterów. Czytaj dalej, aby uzyskać bardziej szczegółowe omówienie. Po przeczytaniu i zrozumieniu podstaw, możesz wybrać najbardziej atrakcyjną bajkę dla swojego dziecka lub nastolatka.

Bajki

Bajki o miłości często przedstawiają romantyczny związek, który zaczyna się jako niewinna przygoda. Na końcu jednak szczęśliwa para odpływa w stronę zachodzącego słońca. W rzeczywistości miłość nie wystarczy, aby uratować agresywnego partnera. Na przykład kobieta, która znęca się nad swoim partnerem, raczej nie znajdzie prawdziwej miłości u swojego kochanka. Chociaż bajki mogą przedstawiać romantyczny związek jako triumf miłości nad ciemnością, nie zawsze odzwierciedlają prawdziwy świat.

Bajki o miłości często kończą się małżeństwem. Chłopi często zakochują się w książętach, a rycerze stawiają czoła niewyjaśnionym niebezpieczeństwom, aby zdobyć księżniczkę. Nawet bestie potrafią zmieniać swój wygląd dla miłości. Niezależnie od tego, czy te historie są prawdziwe, czy nie, wszystkie mają wspólny temat: siłę prawdziwej miłości. Tak długo, jak dwie osoby zaangażowane są gotowe poświęcić się dla swojej miłości, bajki o miłości są potężnym środkiem demonstrującym siłę prawdziwego uczucia.

Postacie

Bajki istnieją od pokoleń, a ich fabuły napędzane historią były podstawą opowiadania przez wieki. W rezultacie, te historie są bogate w obserwacje na temat romansu i miłości. Chociaż zawsze jest kilka niespodzianek w sklepie, bajki o miłości często sprawiają, że świetna lektura, a ten artykuł bada bohaterów i ich historie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Zaczniemy od rozmowy o tym, jak fabuła „Królewny Śnieżki” odzwierciedla wspólny temat w bajkach.

Realizm bajek o miłości jest widoczny w charakterystyce postaci. Bajki dotyczące małżeństwa są często postrzegane jako wyidealizowane, ponieważ sprawiają wrażenie, że małżeństwo jest odpowiedzią na wszystkie problemy. Ale podczas gdy małżeństwo jest z pewnością niezbędną częścią szczęśliwego zakończenia, nie jest to idealne dopasowanie. Bohater i bohaterka nie są tacy sami, a historia jest mniej romantyczna niż prawdziwa miłość.

Mimo tych różnic, bajki zazwyczaj uczą lekcji swoich głównych bohaterów. Bohater musi zmierzyć się z jakąś przeszkodą w trakcie ich podróży. Może to być osoba, którą musi uratować lub zaklęcie do złamania. Być może, główny bohater poszukuje prawdziwej miłości. Niezależnie od tego, bajki nigdy nie kończą się happy endem. Często zawierają więcej niż jedną przeszkodę, a „szczęśliwe zakończenie” jest rzadkie.

Pośród najbardziej znanych bajek o miłości są „Mała Syrenka” i Książę Morza. Mała syrenka traci jednak głos, gdy przemienia się w człowieka. Mimo to udaje się jej odnaleźć pannę młodą ze snu i poślubić ją, natomiast książę wyrusza w podróż, aby poznać powód jej powrotu. Ostatecznie książę dowiaduje się, że już wcześniej spotkał pannę młodą.

Koniec

Koniec baśni opisuje rozwiązanie historii. Jest to prosta, często romantyczna opowieść, która kończy się zdaniem „i żyli długo i szczęśliwie”. Gatunek ten istnieje od lat 50-tych XIX wieku, kiedy to Charles Dickens zaczął wydawać magazyn Household Words. Jest również używany przez pisarzy, aby zaprotestować przeciwko roli księżniczki Disneya. Jednak wiele bajek nadal ma pożądane szczęśliwe zakończenie.

Niektóre bajki mają bardziej tragiczne zakończenie. Oryginalna wersja bajki o Czerwonym Kapturku była folklorem z X wieku. Ta wersja bajki została przerobiona na kreskówkę Disneya w 1922 roku. W opowieści, Red wpada na wilka w drodze do odwiedzenia babci. Próbuje pocieszyć staruszkę, ale wilk odmawia. Zamiast tego, wilk sugeruje, że Red zebrać kilka kwiatów dla babci. Kiedy odmawia, wilk łapie ją i bije ją do domu babci. Wilk zjada ją i nosi jej ubrania.

Stereotypowe zakończenie bajki wiąże się z miłością. W większości przypadków wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Ta formuła ignoruje złożoną historię miłości i sposoby, w jakie władza wpływa na związki. Ta formuła opiera się na hierarchii władzy i statusu społecznego, a to uprzedzone do płci spojrzenie na miłość ukształtowało nasze kulturowe i historyczne interpretacje tego tematu. W 1690 roku we Francji gatunek baśni zdominowali conteuses. Conteuses używali gatunku jako krytyki struktur władzy w zalotach i małżeństwie.

Typy postaci

Typy postaci w bajkach opierają się na zawodzie osoby, statusie społecznym, a nawet wyglądzie. Pomimo podobieństw, postacie bajkowe można podzielić na dwie główne kategorie: nieokrzesanego głupca i piękną damę. Niewinny głupiec jest bardziej powszechną postacią bajkową i zazwyczaj jest najbardziej czarujący z dwóch typów. Jednak piękna damsel może być również okrutny lub petty.

Female protagonistów pochodzą w różnych formach. Męski protagonista może być księciem, nieszczęśliwym głupcem lub podróżującym włóczęgą. Kobieta protagonista, z drugiej strony, może być tylko księżniczka lub underdog underprivileged. W obu przypadkach jest dobra lub odważna i w końcu może stać się księżniczką, której szuka. Bajki są potężną formą socjalizacji.

Innym częstym typem postaci bajkowej jest trickster. Te postacie często działają jako siła przewodnia, pomagając bohaterowi osiągnąć sukces. Na przykład w „The Elf and the Shoemaker” elfy pomagają biednemu szewcowi stać się bogatym, a wróżka Kopciuszka jest przyjaciółką jej matki. Czasami czarne charaktery pomogą bohaterowi osiągnąć jego cele. Jeśli historia jest opowiedziana poprawnie, postacie te często pomagają bohaterowi pokonać wyzwania.

Typowe czarne charaktery w bajkach to Niegrzeczny i Leniwy łotr. Zazwyczaj zostają pokonani przez bohatera, ale ich działania mogą spowodować klątwę lub zostać ukarani przez magiczny świat. W baśni „Dziewczynka w studni” typowym Niegrzecznym i Leniwym Złoczyńcą jest siostra bohaterki. Odmawia ona służenia magicznemu światu i zostaje przeklęta tysiącami defekujących owadów.

Źródła

Bajki mleczne słyną z fabuł napędzanych przez charaktery oraz obserwacji na temat miłości i romansów. Ale co sprawia, że są popularne także dzisiaj? Wiele źródeł nie należy do baśniowego kanonu i nie zawsze jest to problemem. Oto kilka przykładów różnych rodzajów bajek i ich źródeł. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Oto kilka źródeł do bajek o miłości! A jak jest u Was? Która bajka jest Twoją ulubioną?

Pierwszym typem bajki o miłości jest opowieść o szczęśliwej parze odpływającej w stronę zachodzącego słońca. Ten typ bajki często opiera się na bajkach kobiet, które żyły w przeszłości. Często w bajkach o kobietach pojawiają się piękne młode arystokratki, złe stare wróżki lub mądrzy i źli starcy. Następnie para wyrusza w romantyczną podróż i spotyka swoją prawdziwą miłość!

Niektóre opowieści są bardziej nowoczesne niż inne. We wczesnym okresie nowożytnym, bajka była formą sztuki. Wiele z dzisiejszych współczesnych bajek to adaptacje starożytnych opowieści, w tym tych z literatury chińskiej i indyjskiej. Niektóre z najwcześniejszych bajek pochodzą ze średniowiecza. W starożytnej Grecji bajki były pisane jako ucieczka od biedy. Podczas gdy współczesna bajka może brzmieć romantycznie, jest to raczej metafora niż rzeczywista historia.

Innym przykładem jest „Kopciuszek”. Ta historia jest często opowiadana jako gra salonowa, w której bohaterowie ponownie opowiadają stare opowieści i tematy. Bajki te są często satyryczne, komentują warunki życia arystokratycznego. Dekoracyjny język używany w bajkach maskował buntowniczy podtekst i przechodził niezauważony przez cenzorów. Ponadto opowieści te często zawierały krytykę życia dworskiego, jednak rzadko jest to widoczne w fabule.

Dodaj komentarz