Kawa – Korzyści

Kawa – Korzyści

Picie kawy z umiarem ma wiele korzyści dla zdrowia. Może zwiększyć poziom energii, promować zarządzanie wagą i poprawić wydajność fizyczną. Może nawet chronić Cię przed chorobami przewlekłymi. Są jednak osoby, które powinny ograniczyć spożycie kawy, w tym dzieci i młodzież. Chociaż picie kawy jest ogólnie bezpieczne dla dorosłych, niektórzy ludzie powinni ograniczyć jej spożycie, gdy są w ciąży lub mają pewne dolegliwości zdrowotne. W tym artykule omówimy korzyści zdrowotne wynikające z picia kawy.

Rak

Zgodnie z badaniami, picie czterech do sześciu filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka. Badania wykazały, że spożywanie kawy ma liczne korzyści dla zdrowia, w tym pomaga obniżyć poziom stresu i promuje dobry sen. Jednak picie zbyt dużej ilości kawy może zakłócać sen i powodować problemy trawienne. Dodatkowo, śmietanka i cukier w kawie mogą zwiększyć Twoją wagę, co może zwiększyć ryzyko rozwoju wielu rodzajów raka. Aby chronić swoje zdrowie i uniknąć zagrożeń zdrowotnych związanych z piciem kawy, należy starać się trzymać z dala od napojów o wysokiej zawartości tłuszczu lub cukru i ograniczyć spożycie kawy do czterech do sześciu filiżanek dziennie.

AICR dokonał przeglądu światowej literatury naukowej w celu określenia wpływu kawy na raka. Stwierdzili, że kawa może zapobiegać niektórym nowotworom, ale niektóre efekty są tymczasowe. Najważniejszym sposobem zapobiegania rakowi jest zaprzestanie palenia. Inne metody zapobiegania rakowi obejmują spożywanie diety opartej na roślinach i regularne ćwiczenia. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby lepiej zrozumieć wpływ kawy na organizm. I, jak w przypadku wielu tematów związanych ze zdrowiem, spożywanie kawy nie jest lekarstwem na wszystko.

Choroby serca

Korzyści z picia kawy są obecnie badane. Naukowcy z UK BioBank, dużej prospektywnej bazy informacji o zdrowiu, przeanalizowali informacje od ponad pół miliona osób. Badali związek między spożyciem kawy a zaburzeniami rytmu serca, chorobami układu krążenia i całkowitą liczbą zgonów. Wyniki pokazały, że kawa może zmniejszyć ryzyko chorób serca o około 15%. Potrzeba jednak więcej badań, aby określić optymalną ilość kawy, która przyniesie korzyści sercu. Do tego czasu kawa jest nadal świetnym napojem dla ogólnego zdrowia.

Badacze wykorzystali dane z Framingham Heart Study, Atherosclerosis Risk in Communities Study oraz Cardiovascular Health Study, aby zidentyfikować związek między spożyciem kawy a chorobą wieńcową. Przeanalizowali również ilość kofeiny w napojach kawowych osób zapisanych do tych badań. Badacze stwierdzili, że osoby, które piły więcej kawy, miały również niższe ryzyko rozwoju choroby serca. Było to prawdziwe niezależnie od tego, czy uczestnicy pili kawę mieloną czy rozpuszczalną.

Cukrzyca

Kawa zawiera kwasy chlorogenowe, które są mikroelementami odgrywającymi kluczową rolę w metabolizmie. Kwasy te mogą być skuteczne w zwalczaniu cukrzycy, zespołu metabolicznego, wysokiego poziomu tłuszczu we krwi i cholesterolu. Zostały nawet zbadane jako możliwe metody leczenia cukrzycy. Jednak przed stwierdzeniem, że kawa może pomóc osobom z cukrzycą, potrzeba więcej badań. Jeśli chcesz wiedzieć, czy kawa przynosi korzyści cukrzykom, czytaj dalej. Poniżej wymieniono kilka powodów, dla których powinieneś dodać kawę do swojej codziennej diety.

Oprócz tego, że kawa jest korzystna dla osób cierpiących na cukrzycę, stwierdzono, że zmniejsza ona ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 i chorób serca. Kawa zawiera również niewielką ilość magnezu. Chociaż kawa nie jest najlepszym źródłem tych minerałów, nadal jest jednym z najzdrowszych napojów dla osób z cukrzycą. Może również pomóc chronić przed rozwojem cukrzycy typu 2. Niemniej jednak, kawa powinna być spożywana tylko z umiarem, jeśli martwisz się o poziom cukru we krwi.

Alzheimer

Niektórzy badacze uważają, że kawa może zmniejszyć gromadzenie się amyloidu beta w mózgu, białka charakterystycznego dla choroby Alzheimera. Chociaż dokładny mechanizm korzyści płynących z kawy jest niejasny, badania wykazały, że wyższy poziom kofeiny we krwi może spowolnić początek choroby Alzheimera. Badanie to wykazało również, że spożycie kofeiny było powiązane z lepszymi wynikami testów pamięci. Istnieją również inne potencjalne korzyści z kawy, jednak.

Choć wyniki nie są rozstrzygające, warto zauważyć, że kawa może wchodzić w interakcje z innymi lekami i może sprawić, że ludzie poczują się rozdrażnieni. Naukowcy pracują nad lepszym zrozumieniem tego, jak kawa wpływa na mózg, ale do tego czasu korzyści z kawy dla mózgu pozostają niepewne. Picie do czterech filiżanek kawy dziennie może pomóc w ochronie mózgu przed chorobą Alzheimera, ale nie mają wystarczająco dużo danych, aby potwierdzić lub zaprzeczyć temu twierdzeniu.

Chociaż brak badań wspiera te twierdzenia, jedno z ostatnich badań sugeruje, że picie kawy może obniżyć ryzyko rozwoju Alzheimera. Naukowcy przebadali ponad 200 starszych dorosłych, w wieku 60 lat i stwierdzili, że im wyższe spożycie kawy, tym niższe ryzyko rozwoju Alzheimera. Odkrycie to ma ważne implikacje dla tych, którzy cierpią na łagodne zaburzenia poznawcze, które są wstępnym stadium choroby. W międzyczasie, picie kawy może oferować zabawny, niedrogi sposób zapobiegania początkom demencji.

Parkinson’s

Chociaż nie ma twardych dowodów na poparcie tezy, że kawa pomaga pacjentom z chorobą Parkinsona, istnieją badania, które sugerują, że napój może mieć korzystny wpływ. Jedno badanie, obejmujące 121 pacjentów z chorobą Parkinsona i opublikowane w Journal of Neurology, wykazało, że kofeina pomogła poprawić funkcje motoryczne u osób z tą chorobą. Badanie wykazało również, że spożycie kawy znacznie poprawiło funkcje motoryczne u badanych w porównaniu z tymi, którzy nie pili napoju.

Badanie wykazało, że regularne spożywanie kofeiny może opóźnić wystąpienie choroby Parkinsona o sześć miesięcy. Nie wykazało żadnych korzyści dla senności dziennej, ale grupa kofeinowa wykazała trzypunktową poprawę w ich szybkości ruchu i sztywności. Ten efekt nie jest ograniczony do kawy. Inne badania wykazały, że kawa może opóźnić wystąpienie choroby Parkinsona nawet o sześć miesięcy u osób na nią cierpiących. Wpływ kofeiny na chorobę Parkinsona był podobny u mężczyzn i kobiet bez względu na płeć.

Białaczka

Było wiele badań badających potencjalne korzyści kawy z białaczki. Metaanaliza 11 badań wykazała, że spożycie kawy zmniejszyło ryzyko wystąpienia raka mózgu, przy czym efekt ochronny dotyczył głównie populacji azjatyckich. Jednak ograniczone badania ujawniły sprzeczne wyniki i niespójne wyniki, co doprowadziło Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem do wniosku, że spożycie kawy nie ma udowodnionej roli w zapobieganiu rakowi. Jednakże kawa została zalecona przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dla kobiet w ciąży, aby ograniczyć spożycie kofeiny, co odpowiada dwóm lub trzem filiżankom kawy dziennie.

Choć kofeina nie jest jedynym korzystnym związkiem w kawie, odgrywa ważną rolę w ogólnych efektach. Związek kahweol występujący w kawie indukuje apoptozę w komórkach białaczki. Kawa jest również bogata w polifenole, a katechiny mogą być kluczem do pozytywnego wpływu na chorobę. Ponadto kawa zawiera silny diterpen o nazwie kahweol, który jak wykazano ma działanie przeciwnowotworowe.

Choroby wątroby

Picie kawy przynosi korzyści zdrowotne, od zmniejszenia toksyczności wątroby po zwiększenie przeżywalności. W systematycznym przeglądzie chorób wątroby i spożycia kawy stwierdzono silny związek między osobami pijącymi kawę a poprawą wartości gamma glutamylotransferazy (GGT) oraz aminotransferazy asparaginianowej i alaninowej. Ponadto, osoby pijące kawę były związane ze zmniejszonym ryzykiem progresji do marskości wątroby i obniżoną śmiertelnością.

Najwyższe poziomy kahweolu i kafestolu znajdują się w kawie mielonej. Podczas gdy korzyści zdrowotne z kawy wydają się trwać do czterech do pięciu filiżanek dziennie, badacze nie są przekonani, że może ona odwrócić szkody spowodowane przez inne wybory stylu życia. Podczas gdy kawa może być korzystna dla niektórych osób, nadmierne spożycie może faktycznie uszkodzić funkcje wątroby. Aby upewnić się, że otrzymujesz najwięcej korzyści z kawy, spróbuj pić ją czarną i unikaj dodawania cukru lub śmietanki.

Choć picie kawy nie jest jedynym sposobem na poprawę zdrowia wątroby, jest to doskonały dodatek do zdrowej diety i programu ćwiczeń. Aby cieszyć się optymalnym zdrowiem wątroby, jednak ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że spożycie kawy jest bezpieczne dla Ciebie. Podobnie jak w przypadku każdego innego pokarmu lub suplementu, przed zwiększeniem spożycia kawy należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Wybierając zdrową kawę, wybierz markę, która zawiera niskie stężenie kofeiny.

Cukrzyca

Badania wykazały, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy, zwłaszcza cukrzycy typu 2. W jednym z ostatnich badań stwierdzono, że znaczne zmniejszenie ryzyka zaobserwowano u osób, które zwiększyły dzienne spożycie kawy. Wpływ kawy na metabolizm glukozy i wrażliwość na insulinę był również związany ze zwiększonym spożyciem tego napoju. Korzystne działanie kawy może wynikać z innych składników tego napoju. W tym artykule omówione zostaną te składniki i ich związek z cukrzycą.

Zarządzanie cukrzycą wymaga diety i ćwiczeń. Jednak kawa w czystej postaci jest znana z wielu korzyści zdrowotnych. Jednak wiele osób decyduje się na dodanie cukru i innych dodatków do kawy. Podczas gdy kawa może być korzystna dla diabetyków, cukier, kremy i syropy nie są zalecane. Wszystkie te dodatki mogą mieć negatywne skutki. Zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem w sprawie diety i stylu życia. Oprócz kawy, należy rozważyć dodanie kaw i herbat aromatyzowanych do swojego codziennego reżimu.

Dodaj komentarz